Ubytek płynu chłodzącego

Stuka, puka, kapie, cieknie...
imlonger
Aktywny
Imię: Mateusz
Chevi: Cruze 1.8 + LPG
Silnik:
Kontakt:

Re: Ubytek płynu chłodzącego

Post autor: imlonger » 3 maja 2019, o 23:54

Z tymi sprayami to po tym, jak kuna już się u Ciebie pojawiła możesz niewiele zdziałać a jeszcze bardziej ją wkurzyć (inny zapach może oznaczać dla niej zagrożenie). Kostkę też miałem ale w końcu zdecydowałem się na odstraszacz podpięty do aku. Mnie ten futrzak zniszczył dwa przewody w przeciągu miesiąca a do trzeciego też już się dobierał.

aferka1970
Świeżak
Imię: ewa
Chevi: aveo t300
Silnik:
Kontakt:

Post autor: aferka1970 » 4 maja 2019, o 18:56

W moim Aveo też ubywało płynu, okazało się się, że rozszczelnił się zbiorniczek wyrównawczy -- nowy zbiorniczek , pół godziny pracy i po kłopocie. Sprawdź , czy na zbiorniczku nie ma białych śladów zacieków.

Awatar użytkownika
rajtkezjusz
Specjalista
Imię: Daniel
Chevi: AVEO T300
Silnik:
Kontakt:

Post autor: rajtkezjusz » 6 maja 2019, o 09:26

Zbiorniczek czysty i raczej szczelny skoro przy odkręcaniu korka syczy -tak by nie był układem ciśnieniowym . No teraz idzie do doktora ,sprawdzą jakość płynu może ,ale idzie pod kątem odgłosów zawieszenia ,bo ten gokart czyje wszystkie nasze studzienki na wspaniałych polskich europejskich drogach (czy na studiach uczą specjalnie projektantów robić tak ,aby studzienki znajdowały się pod którymś z kół ??? )

Dodano po 2 minutach 39 sekundach:
imlonger pisze:
3 maja 2019, o 23:54
Z tymi sprayami to po tym, jak kuna już się u Ciebie pojawiła możesz niewiele zdziałać a jeszcze bardziej ją wkurzyć (inny zapach może oznaczać dla niej zagrożenie). Kostkę też miałem ale w końcu zdecydowałem się na odstraszacz podpięty do aku. Mnie ten futrzak zniszczył dwa przewody w przeciągu miesiąca a do trzeciego też już się dobierał.
Na razie potraktowałem sprayem ,kolega mieszka przy lesie i jemu kuny(a) porobiła porządek pod maską ,stosuje od wtedy tylko spray i ma spokój ,choć sceptyczny był do tego środka . Elektrykę zostawię na deser :ok:

Awatar użytkownika
tdon
Wymiatacz
Imię: Tomek
Chevi: Aveo T300LT+, 2013.
Silnik: A12XER 1,2 16V 86KM
LPG: BRC SQ24
Kontakt:

Post autor: tdon » 6 maja 2019, o 10:04

rajtkezjusz pisze:
6 maja 2019, o 09:29
Zbiorniczek czysty i raczej szczelny skoro przy odkręcaniu korka syczy -tak by nie był układem ciśnieniowym .....
No, niekoniecznie. Często nieszczelności ujawniają się właśnie pod wpływem ciśnienia a po jego pewnym spadku się zasklepiają i resztkowe ciśnienie się utrzymuje.

Awatar użytkownika
rajtkezjusz
Specjalista
Silnik:
Kontakt:

Post autor: rajtkezjusz » 7 maja 2019, o 07:17

Zbiorniczek czyściutki z zewnątrz -szukałem śladów wycieków -tak z góry ,bo kanału nie mam .Dziś idzie do doktora na sprawdzenie zawieszenia i zgłaszam sprawdzenie tematu płynu . Najwyżej rozważy się zmianę płynu na inny wedle wskazań instrukcji .

Awatar użytkownika
rajtkezjusz
Specjalista
Silnik:
Kontakt:

Post autor: rajtkezjusz » 11 maja 2019, o 18:02

Auto było u doktora z zawieszeniem .Sprawdzono układ chłodzenia -zero wycieków ,pocenia -nic . Podejrzenie powolnego popuszczania UPG . Rzadko bywa przy przebiegu 84 tyś km ,ale .. . Dolano płyn i obserwować ,bo nie ma objawów rozszczelnienia . Zakupiłem tester CO2 w płynie ,ale niestety zrobiłem co do kropki jak w instrukcji napisano i to był błąd. Powinni na początku napisać, aby odciągnąć ze zbiorniczka płyn do minimum .Dlaczego? Ponieważ układ przestaje być ciśnieniowym i objętość płynu zaczyna rosnąć (płyn od gorąca "puchnie") i ..nagle wlał się do próbnika i zmieszał z testerem . Na szczęście do czasu tego zdarzenia tester nie zmienił koloru na wskazujący UPG ,ale i tak kupię sam płyn -bo przyrząd mam i zrobię jak trzeba .

Awatar użytkownika
rajtkezjusz
Specjalista
Silnik:
Kontakt:

Post autor: rajtkezjusz » 24 maja 2019, o 16:17

Odciągnąłem płyn ok 1 litr do małej ilości w zbiorniczku .Podłączyłem tester CO2 i czekałem ,silnik już był gorący . Powoli bąblowało i po ok 3 minutach nagle wzrósł poziom i wypchnęło płyn testujący ,a poziom płynu chłodniczego wzrósł -dla mnie logiczne ,że "spuchł" i rozszerzył się . Tester CO2 nie zmienił koloru- był niebieski. Dolałem ponownie płynu i zostawiam temat .Zalany jest ponad max -tak jak mówi instrukcja -zalać ponad znaczek (2 strzałki pionowe). Jeśli znów ubędzie ,to pierwsze co zrobię ,to zmiana płynu na inny niż zalany teraz . Jakiś polecacie płyn oprócz GM ? Teraz jest jakiś czerwony -pewnie z koncentratu jakiegoś zrobiony . Masła na korku brak,wycieków brak ,w zbiorniczku czysto -mały osad drobniutki jakby z kamienia-ale ledwie zauważalny

Awatar użytkownika
tdon
Wymiatacz
Imię: Tomek
Chevi: Aveo T300LT+, 2013.
Silnik: A12XER 1,2 16V 86KM
LPG: BRC SQ24
Kontakt:

Post autor: tdon » 24 maja 2019, o 19:44

rajtkezjusz pisze:
24 maja 2019, o 16:17
Jakiś polecacie płyn oprócz GM ?
Leję G12

Awatar użytkownika
rajtkezjusz
Specjalista
Silnik:
Kontakt:

Post autor: rajtkezjusz » 25 maja 2019, o 00:07

No własnie miałem zapytać o płyn ,bo DEX COOL Opla nie ma danych jakiej "klasy" jest . Wg ogólnego info w autach po 2008 r powinno być G13 . G12 to wg danych w autach z 1996-2001. Podejrzewam ,że G12 pewnie lali . Teraz czy oryginalny Opla czy macie swoje typy ?

xxxavier
Świeżak
Imię: Krzysiek
Chevi: captiva
Silnik: 2.0 diesel 150 km
Kontakt:

Post autor: xxxavier » 28 maja 2019, o 22:51

imlonger pisze:
3 maja 2019, o 23:54
Kostka śmierdzi dlatego ja używam woreczków kunagone. W środku jest mieszanka sierści psów, dla człowieka ten zapach nie jest drażniący, a kunom przeszkadza i nie włażą tam gdzie nie trzeba.

Awatar użytkownika
Przemek
Fachman
Imię: Przemysław
Chevi: cruze 1.8
Silnik: 1.8 , 141 KM
LPG: BRC
Kontakt:

Post autor: Przemek » 29 maja 2019, o 07:19

U mnie odstraszacz aku działał przez rok... niestety ostatnio kuna ( pewnie jakaś nowa - głucha ;) ) zaczęła znosić swoje skarby do komory silnika :/ . Przetestowałem chyba wszystkie możliwe środki i odstraszacze kun dostępne na rynku i niestety na dłuższą metę żaden nie był skuteczny.

imlonger
Aktywny
Imię: Mateusz
Chevi: Cruze 1.8 + LPG
Silnik:
Kontakt:

Post autor: imlonger » 29 maja 2019, o 07:47

Jesteś pewny, że to kuna? Może jakieś koty? Mnie po założeniu odstraszacza też coś pod maskę wchodziło (widziałem ślady na plastikach) ale o dziwo nie niszczy już gumowych węży (a w szczególności tego od chłodnicy) - ale odpukać, oby się to nie zmieniło.

Awatar użytkownika
Przemek
Fachman
Imię: Przemysław
Chevi: cruze 1.8
Silnik: 1.8 , 141 KM
LPG: BRC
Kontakt:

Post autor: Przemek » 29 maja 2019, o 09:00

Nie nie jestem pewny , ale kuny w okolicy mamy . Mi też na szczęście nic nie niszczy , ale wkurza mnie co drugi dzień łowienie ryb , wyciąganie jajek , ptaszków i innych rzeczy :(

Awatar użytkownika
rajtkezjusz
Specjalista
Silnik:
Kontakt:

Post autor: rajtkezjusz » 7 cze 2019, o 16:24

Znalazłem ,że ma być bezkrzemionkowy ,co wedle Wikipedii wskazuje na "płyn typu G12/G12+, nie zawiera krzemianów"

ODPOWIEDZ

Wróć do „Aveo/Kalos Mechanika”