niepokojące drgania wibracje

Stuka, puka, kapie, cieknie...
Awatar użytkownika
szczuplin
Moderator
Imię: Szczuplin
Chevi: Cruze, Aveo T300
Silnik: 1.8, 2H0, 141KM 1.2 86 km
LPG: BRC STAG4 Q-Box+
Kontakt:

Re: niepokojące drgania wibracje

Post autor: szczuplin » 25 lut 2019, o 08:45

Przemek ile ty masz obecnie przebiegu?
Chevrolet Cruze HB LT+ 1.8 + Chevrolet Aveo T300 1.2 86km

Awatar użytkownika
Przemek
Fachman
Imię: Przemysław
Chevi: cruze 1.8
Silnik: 1.8 , 141 KM
LPG: BRC
Kontakt:

Post autor: Przemek » 25 lut 2019, o 09:00

94 tysiące

Awatar użytkownika
Przemek
Fachman
Kontakt:

Post autor: Przemek » 5 mar 2019, o 19:43

A czy przy sprzęgle mogłyby występować takie drgania ? Na luzie ? . Przyznam , że po wymianie rozrządu autko chodzi płynniej , niestety drgania nadal się utrzymują. Dzisiaj wszedłem pod auto i w zasadzie wibracje czuć pod ręką na skrzyni , rurze wydechowej , katalizatorze , deklu skrzyni biegów w zasadzie całe podwozie ma te wibracje . ( Nie wiem tylko jakie drgania - wibracje na tych elementach są rzeczą normalną )

Awatar użytkownika
wszim
Administrator
Imię: Wojtek
Chevi: Orlando LT
Silnik: 1.8 2H0 141KM (KL7)
LPG: BRC SQ24
Kontakt:

Post autor: wszim » 15 mar 2019, o 23:14

Oglądając podwozie mojego olka, wpadłem na pewną sugestię. Połączenie elastyczne wydechu między wyjściem z katalizatora a wejściem rury przed tłumikiem środkowym musi być bardzo elastyczne. Tzn ruszając ręcznie rurą wydechu, musi ona latać na elastycznych uchwytach jak psu jajca. Czy aby wykonana naprawa nie spowodowała, że połączenie tych elementów jest zbyt sztywne? Wtedy może być tak, że elementy tylne wydechu staną struną rezonansową drgań od silnika.

Awatar użytkownika
Przemek
Fachman
Kontakt:

Post autor: Przemek » 16 mar 2019, o 09:54

Masz namyśli rurę za katalizatorem i łącznikiem elastycznym w której znajduję się sonda lambda nr 2 ? . U mnie jest bardzo sztywna, wręcz ciężka do ruszenia . W zasadzie elastyczniej robi się dopiero w okolicy tłumika środkowego a nawet za, a sama końcówka też drga , ale nie wiem w jakim zakresie są to drgania prawidłowe a w jakim nie. Tutaj sugerowano że zerwane złącze elastyczne co najwyżej wpływa na dźwięk a nie drgania . Czyżby za sztywny cały wydech rzeczywiście może powodować wibracje przenoszone na cały samochód ? Ciężko jest nagrać by nie trzęsło rękami , słabe dojście.
https://www.youtube.com/watch?v=atL0BQA ... e=youtu.be
Ewentualnie co proponujesz ? wymienić całą rure na zamiennik ?
https://www.iparts.pl/czesc/rura-wydech ... 15610.html
czy może kupić używaną oryginalną rurę np od silnika 1.6 do 1.8 na dzień dzisiejszy nie ma ?
https://allegro.pl/oferta/rura-wydechow ... 6841938973

Awatar użytkownika
wszim
Administrator
Kontakt:

Post autor: wszim » 16 mar 2019, o 16:12

Nie bardzo widać. Połączenie elastyczne z plecionką po to jest elastyczne, żeby drgania silnika nie przenosiły się na dalszą część wydechu. Do silnika na sztywno masz zamontowany kolektor wydechowy i katalizator. I one drgają razem z silnikiem. Jeżeli naprawa została tak zrobiona że połączenie elastyczne przestało być elastyczne to może to jest powodem rezonansu.

Awatar użytkownika
Przemek
Fachman
Kontakt:

Post autor: Przemek » 16 mar 2019, o 22:37

Tak tylko tutaj jest kwestia tego jak powinno być elastyczne. Skoro mówisz , że u Ciebie lata jak psu jajca na wiosnę , to u mnie co najwyżej jak przy - 5 stopniach ;)

Awatar użytkownika
wszim
Administrator
Kontakt:

Post autor: wszim » 17 mar 2019, o 08:26

Jak ruszam ręką góra-dół rurą za łącznikiem, to ona mi się porusza na gumowych wieszakach, bo łącznik elastyczny z plecionką się odpowiednio wygina. Na oko i moją pamięć można tak poruszać z amplitudą około 1cm, może nawet trochę więcej.

Awatar użytkownika
Przemek
Fachman
Kontakt:

Post autor: Przemek » 17 mar 2019, o 10:07

Hmmm To nie u mnie w zasadzie jest sztywno , jak użyję już siły to coś się rusza, ale bardzo ,,sprężynuję '' ( i z tego co pamiętam to na wieszakach rusza się dopiero za tłumikiem środkowym). Może rzeczywiście drgania są przez zbyt twardy łącznik elastyczny. Chyba poszukam używki w miarę dobrym stanie. Szkoda wydawać ponad 200 zł na zamiennik z uszczelkami, zwłaszcza jeżeli okaże się , że to nie to, albo że zamiennik również jest za twardy.

Awatar użytkownika
wszim
Administrator
Kontakt:

Post autor: wszim » 17 mar 2019, o 18:10

Moja ocena opiera się tylko na twoich opisach i jednorazowej ocenie słuchowej. Jak pamiętasz od momentu przejażdżki i wsłuchaniu się w dźwięki mnie od razu sugerowało się coś z wydechem lub ewentualnie poduszki silnika. Poduszki w tak młodym aucie raczej nie, zresztą ich stan zbadałeś a tylko w wydechu było grzebane. Więc mnie się po głowie kręci, że ktoś ci spieprzył ten wydech i zrobił na sztywno coś co konstrukcyjnie powinno być elastyczne. Gdzie naprawiałeś ten wydech?

Awatar użytkownika
Przemek
Fachman
Kontakt:

Post autor: Przemek » 17 mar 2019, o 19:07

Nie tłumikarz...No niestety robił to mechanik z uprawnieniami spawacza , w zasadzie dwóch bo dwa razy mi wycinali i wspawywali ten łącznik , ale skoro był od początku źle dobrany , za twardy to tak to nie miało znaczenia. Od początku rzucałem się o długość , ale nie wziąłem pod uwagę twardości. Wysłałem dzisiaj kilka zapytań do archiwalnych ogłoszeń używanego oryginalnego łącza elastycznego ( na dzień dzisiejszy dostępny jest tylko jeden 1,6 i siatka niestety jest w gorszym stanie niż była moja przed wymianą ). Tak rzeczywiście od początku sugerowałeś wydech. Niestety nie pamiętam ile bardziej było elastyczne złącze oryginalne, ale na pewno było.

Awatar użytkownika
Przemek
Fachman
Kontakt:

Post autor: Przemek » 11 cze 2019, o 20:37

Dawno nic nie pisałem w temacie, ale niestety kolejny mechanik odpuścił temat . Zauważyłem , że drgania bardzo mocno nasilają się przy włączonej klimatyzacji :( Do tego chwilowe spalanie w korku po włączeniu klimatyzacji podskakuję z 14 -15 l do 24-27 l :/ wiem , że są to dane nie miarodajne , ale jednak różnica jest kolosalna. Auto przy około 2 tyś po włączeniu klimatyzacji poszarpuję ( jakby traci obroty po czym wkręca się dalej ) Wymiana cewki i świec niewiele dała , czy to może zawór EGR ? Przepustnica ?Auto mam wrażenie jest słabsze , mułowate i niestety to już dawno nie jest ten sam Cruze którego pokochałem prawie 3 lata temu :/ Co jeszcze można zrobić w tym temacie ?

Awatar użytkownika
wszim
Administrator
Kontakt:

Post autor: wszim » 11 cze 2019, o 21:54

Nie posiadasz EGR. Z tego też powodu nie ma po kim(po czym) czyścic w przepustnicy. Na benzynie jest tak samo?

Awatar użytkownika
Przemek
Fachman
Kontakt:

Post autor: Przemek » 11 cze 2019, o 22:10

Tego nie wiedziałem :( Kilka dni temu jeździłem na benzynie przez 4 dni - około 150 km ( po całonocnym odpięciu akumulatora )i miałem wrażenie że było ciut lepiej , ale teraz sam już nie wiem może tylko sobie to wmawiałem), ale wtedy w sumie nie uruchamiałem klimatyzacji . Rano sprawdzę czy na benzynie i włączonej klimatyzacji jest podobnie , ale przypuszczam , że nic się nie zmieni. Klimatyzacje w sumie pierwszy raz uruchomiłem wczoraj i auto zachowywało się bardzo słabo ,w zasadzie do 2500 tyś obrotów to zachowuję się jakby miał się zaraz rozpaść , powyżej jest ciut lepiej , ale nadal autem telepie.Wiem , że popełniłem błąd przy czyszczeniu przepustnicy palcem podnosiłem motylka ( klapkę ) by lepiej wyczyścić łączenie - nie wiem co to mogło spowodować i czy mogłem coś tym zepsuć.( nie odłączałem jej więc teoretycznie nie powinno być potrzeby robienia adaptacji ) Błędów nie mam ,może coś jest z silniczkiem krokowym ? , albo z zaworem wentylującym ? Już nie wiem czego się chwytać. Jadąc po kostce brukowej ( chociażby na naszym rynku ) czasami słychać metaliczny stukot , ale mam wrażenia , że to wina hamulców czy też luźnych klocków w zacisku jednak nie wiem dlaczego tak stukają skoro były wymieniane niecały rok temu,.

Awatar użytkownika
wszim
Administrator
Kontakt:

Post autor: wszim » 11 cze 2019, o 23:03

Raczej nie mogłeś zepsuć. Przemek u ciebie znowu chaos. Z tego opisu nic sensownego nie wynika. Mechanik to zakład profesjonalny czy garaż?

Awatar użytkownika
Mandrol
Zasłużony dla forum
Imię: Marek
Chevi: było Orlando 2.0D AT
Silnik:
Kontakt:

Post autor: Mandrol » 12 cze 2019, o 04:54

Przemek pisze:
11 cze 2019, o 20:37
... Co jeszcze można zrobić w tym temacie ?
Przemek wybacz za sarkazm ale jeśli pytasz co jeszcze można zrobić w tym temacie to ... odpuścić i go puścić do ży#a! Mi by było szkoda zdrowia i nerwów gdyby mnie tak auto wqrwiało. 3 lata trzymałem VW Tourana bo mi się bardzo podobał pomimo jego bolączek i napraw z wałkiem rozrządu, dwumasą, itp. oraz różnych niewyjaśnionych przypadkach typu "Z archiwum X" ale w końcu jak mechanik stwierdził, że być może to turbo a być może to dwumasa a być może jeszcze coś tam to nie wytrzymałem i pogoniłem badziewie z placu i kupiłem... nowego Chevroleta Orlando, którego po 6 latach z bólem sprzedałem... Czytając od czasu do czasu opowieści o różnych przypadkach z Twoim Cruzakiem śmiało mogę stwierdzić, że to auto chyba Ciebie strasznie nie lubi skoro Ci tak daje popalić...
Przepraszam za OT...

Awatar użytkownika
Przemek
Fachman
Kontakt:

Post autor: Przemek » 12 cze 2019, o 07:59

Garaż ale bardzo polecany (facet robi sam , ale na placu w kolejce ma zawsze kilka samochodów, a na samą "pogawędkę '' czeka się kilka tygodni ) WSZIM, a znasz może jakiś profesjonalny i pewny zakład ? bo ja już byłem w 3 z polecenia i ręce rozkładają. Czują wibracje, ale nie mają pojęcia od czego mogą być a słyszałem już tyle teorii i przyczyn , że zgłupiałem ( łącznie z luzami w skrzyni). Może w punktach zachowanie auta będzie łatwiej opisać :
- samochód do 2.5 tyś obrotów jest bardzo mułowaty, po dodaniu i odpuszczeniu gazu następują 3 - 4 małe szarpnięcia i wtedy zaczyna jechać ( około 3 tyś obrotów )
- około 2.9 obrotów przy włączonej klimatyzacji auto jakby ma pause w obrotach szarpnie i ciągnie dalej, na benzynie jest lepiej , ale drgania nadal są.
- na włączonej klimatyzacji jest bardziej mułowaty i owe drgania mocno się nasilają.
- na jeździe po bruku i nierównościach słychać metaliczne stukoty ( nie wiem czy to hamulce , czy jakiś element związany z drganiami ) - stukoty słychać tylko przy otwartych oknach, dlatego dopiero niedawno je ,, odkryłem''.
Mandrol co do sprzedaży , też coraz częściej o tym myślę , gdyby nie to że włożyłem w niego tyle pracy, nerwów , kłótni z żoną , pieniędzy i tak bardzo mi się podoba wizualnie pewnie już dawno bym go pogonił, więc nie masz za co przepraszać , bo nigdy nie miałem tak awaryjnego auta.
Ostatnio zmieniony 12 cze 2019, o 08:20 przez szczuplin, łącznie zmieniany 2 razy.
Powód: Przemek zadbaj proszę o interpunkcję i kosmetykę posta. Pzdr.

Awatar użytkownika
wszim
Administrator
Kontakt:

Post autor: wszim » 12 cze 2019, o 08:28

Kłopot w tym, że ty nie masz jakiejś konkretnie zepsutej rzeczy, tylko zespół ogólnych subiektywnych wrażeń do których trudno się odnieść, bo u wszystkich na klimie w takich temperaturach ten silnik jest trochę zmulony, trochę drgający i trochę poszarpuje. Kwestia skali odniesienia czy są trochę, trochę bardziej, czy bardzo trochę. Żeby dociec musiałbyś mieć kogoś kto będzie siedzieć z tym autem dzionek i analizował szereg danych z sond i innych czujników. Ja znam tylko Auto Jano ale nie wiem czy są profesjonalni. Ja im zleciłem tylko konkretną robotę wymiany chłodniczki, czyli wykorzystałem na zasadzie konkretnej warsztatowej roboty. Czy w diagnostyce są dobrzy - nie mam pojęcia.

Awatar użytkownika
Przemek
Fachman
Kontakt:

Post autor: Przemek » 12 cze 2019, o 09:10

No właśnie i w tym jest największy problem. Zazwyczaj do wszystkich usterek dochodziłem sam , bądź z pomocą forum .Jechałem do warsztatu , zlecałem i praca była wykonana , dlatego nie musiałem kombinować z szukaniem sprawdzonych diagnostów .Od pół roku nie mogę się uporać z owymi drganiami i ewentualnymi pochodnymi tych drgań i najgorsze jest to że żaden warsztat czy mechanik nie potrafią zdiagnozować , co może być przyczyną .( Na STW siedział tydzień przerabiało go kilku mechaników i nic ) Zawsze na końcu słyszę tekst w stylu ,, Niech Pan jeździ póki jeździ jak się rozsypie to będziemy wiedzieć co się zepsuło ''. Oczywiście można wszystko wymieniać po kolei , ale w zeszłym miesiącu wpakowałem ponad 5 tysięcy w 2 samochody ( Rozrządy , oleje , płyny , chłodnica klimatyzacji , serwis klimatyzacji itp. ) Niestety nie mam odniesienia do innych samochodów z tym silnikiem i zdaje sobie sprawę , że 18 calowe koła o szerokości 8,5 i łącznej wadzę około 44 kg ( same felgi ) mogą mieć znaczący wpływ na osiągi tak małego silniczka ,ale skoro piszesz że te silniki tak pracują to to póki co będę jeździł , w sumie niestety nie mam innego wyjścia .

imlonger
Aktywny
Imię: Mateusz
Chevi: Cruze 1.8 + LPG
Silnik:
Kontakt:

Post autor: imlonger » 12 cze 2019, o 09:41

Te silniki może nie są same w sobie słabe, bo mechanik, który pracował w Oplu powiedział mi, że przy tej mocy jaką silnik oferuje auto powinno być zrywne. Mówił coś nawet, że jest to podobna (a może taka sama, poprawcie mnie) jednostka co w Insingni ale o zauważalnie gorszych osiągach. Może to kwestia jakiegoś programowania? Może do produkcji użyto gorszej jakości części?

Awatar użytkownika
wszim
Administrator
Kontakt:

Post autor: wszim » 12 cze 2019, o 12:15

Jest inna elektronika sterująca, inny moduł ECM.

Awatar użytkownika
C77
Wymiatacz
Imię: Miłosz
Chevi: Cruzak CC77
Silnik: 18XER
Kontakt:

Post autor: C77 » 12 cze 2019, o 15:10

Nie tylko, drobne różnice mechaniczne też są, np. KZFR są inne.
Ex-dowódca Org Division "Z debilami nie gadam... z kłamczuchami też"
Nie udzielam pomocy przez PW, nie siedzę na forum 24h
Obrazek
Ja na Drive2

ODPOWIEDZ

Wróć do „Cruze Mechanika”