Odgrzybianie klimy

Modyfikacje i inne tematy dotyczące nadwozia i wnętrza
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Hubertradom
Bywalec
Imię: Hubert
Chevi: Spark 1,2 LTZ 2011
Silnik:
Kontakt:

Odgrzybianie klimy

Post autor: Hubertradom » 24 kwie 2014, o 09:19

No i kolejna prośba, mam nadzieję, że w dobrym dziale. Jak dostać się do parownika (wymiennika ciepła) od klimy w M300? Ciągnie starym serem z klimy i trzeba ją odgrzybić, ale jak się tam dogmerać. Na razie ustaliłem jak wygrzebać filtr przeciwpyłkowy :)

Awatar użytkownika
konradoo
Zasłużony dla forum
Imię: Konrad
Chevi: Nubira x2
Silnik:
Kontakt:

Re: Odgrzybianie klimy

Post autor: konradoo » 24 kwie 2014, o 09:23

Obrazek

Do parownika możesz mieć trochę zabawy :piwo3:
O partsy pisz PW.

Awatar użytkownika
etac
Prezes
Imię: Krzysztof
Chevi: Aveo T300
Silnik: 1.6 LDE
LPG: STAG
Kontakt:

Post autor: etac » 24 kwie 2014, o 09:51

Hubertradom pisze:No i kolejna prośba, mam nadzieję, że w dobrym dziale. Jak dostać się do parownika (wymiennika ciepła) od klimy w M300? Ciągnie starym serem z klimy i trzeba ją odgrzybić, ale jak się tam dogmerać. Na razie ustaliłem jak wygrzebać filtr przeciwpyłkowy :)
Do odgrzybiania stosuje sie srodki najczesciej w sprayu gdzie dodaja wezyk o roznych dlugosciach. Nie slyszalem jeszcze zeby ktos rozbieral auto w tym celu.
Wyjmujesz filtr i jedziesz srodkiem po ukladzie, a potem wkladasz nowy.
2007-2011 Chevrolet Lacetti 2.0 VCDi
2011-2013 Chevrolet Cruze 2.0 TCDi LS+ Premium
2011-2015 Chevrolet Spark 1.0 LS+
2013-2017 Chevrolet Cruze 2.0 TCDi LTZ
2013- > Chevrolet Aveo 1.4 LTZ
2012-> Chevrolet Aveo 1.6 LTZ

Awatar użytkownika
konradoo
Zasłużony dla forum
Silnik:
Kontakt:

Post autor: konradoo » 24 kwie 2014, o 10:17

Masz zazwyczaj dwie opcje :
jedną czyli preparat (pianka) z sondą i albo przez nawiewy, albo po wyjęciu filtra tam poprowadzić.
Druga opcja to tzw "granat" który otwierasz, zamykasz auto i klima chodzi na obiegu wewnętrznym.
Ewentualnie odgrzybianie u kogoś np poprzez ultradźwięki, ozonowanie, lub specjalnymi płynami.

Jednak jeśli w swoim zakresie to tylko to raczej te dwie opcje
Ostatnio zmieniony 24 kwie 2014, o 10:22 przez konradoo, łącznie zmieniany 2 razy.
O partsy pisz PW.

Awatar użytkownika
jfx
Zasłużony dla forum
Imię: Jerzy
Chevi: kiedyś Cruze 1,8+LPG
Silnik:
Kontakt:

Post autor: jfx » 24 kwie 2014, o 10:18

Pianka w układ za filtrem działa

Wysłane z mojego GT-I9105P przy użyciu Tapatalka
Pozdrawiam!

Awatar użytkownika
Hubertradom
Bywalec
Silnik:
Kontakt:

Post autor: Hubertradom » 24 kwie 2014, o 12:50

etac_owiec pisze:
Hubertradom pisze:No i kolejna prośba, mam nadzieję, że w dobrym dziale. Jak dostać się do parownika (wymiennika ciepła) od klimy w M300? Ciągnie starym serem z klimy i trzeba ją odgrzybić, ale jak się tam dogmerać. Na razie ustaliłem jak wygrzebać filtr przeciwpyłkowy :)
Do odgrzybiania stosuje sie srodki najczesciej w sprayu gdzie dodaja wezyk o roznych dlugosciach. Nie slyszalem jeszcze zeby ktos rozbieral auto w tym celu.
Wyjmujesz filtr i jedziesz srodkiem po ukladzie, a potem wkladasz nowy.
No to jak nie słyszałeś no to właśnie się o tym dowiedziałeś ode mnie :)
Mam wv jette 2008 od nowości i tam konstrukcja układu klimy jest taka, że żadne pianki, ultradźwięki, ozonowanie i inne pierdoły nic nie dają. Jedynym sposobem jest dostanie się do wymiennika i porządnie go spłukać środkiem grzybobójczym. VW zastosował konstrukcję taką, że wymiennik klimy jest równolegle do nagrzewnicy i po wyłączeniu klimatyzacji automatycznie otwiera się nawiew na nagrzewnicę powodując wdmuchiwanie na nią wilgoci, a co za tym idzie obrasta grzybem (warunki, ciepło, ciemno i wilgotno) również nagrzewnica. Najłatwiejsza diagnoza to taka, że jeżeli włączasz klimę i trochę śmierdzi, a wali po jej wyłączeniu to oznacza, że bardziej zagrzybiona jest właśnie nagrzewnica. ASO twierdziło, że gadam głupoty, aż do dnia jak poprosiłem ich o odgrzybienie ich specyfikami. Skończyli, cieszą się, że z klimy nie śmierdzi, a ja przy nich wyłączam klimę i jakież ich zdziwienie jak z nawiewów poleciał piękny zapach zepsutego sera zmieszany z zapachem skarpet po 8h w gumofilcach :)
Dlatego też moje pytanie odnośnie dostania się do samego wymiennika :)

Awatar użytkownika
jfx
Zasłużony dla forum
Imię: Jerzy
Chevi: kiedyś Cruze 1,8+LPG
Silnik:
Kontakt:

Post autor: jfx » 24 kwie 2014, o 13:03

Miałem podobnie kiedyś w c4 wyjalem filt wlaczylem klime nawiew na max i pianka w otwór zasysajacy powietrze za filtrem płotem wylaczylem klime zostawiając nawiew znów pianka w układ. Potem stop i przerwa pół godziny. Po przerwie to samo w odwrotnej kolejności. W efekcie przestało smierdziec. Sprawdź droznosc rurki odprowadzajacej skropliny zanim rozbierzesz cale auto. Jak jest zatkana zawsze będzie smierdziec po wyłączeniu klimy

Wysłane z mojego GT-I9105P przy użyciu Tapatalka
Pozdrawiam!

Awatar użytkownika
etac
Prezes
Chevi: Aveo T300
Silnik: 1.6 LDE
LPG: STAG
Kontakt:

Post autor: etac » 24 kwie 2014, o 13:31

Hubertradom pisze:
No to jak nie słyszałeś no to właśnie się o tym dowiedziałeś ode mnie :)
Mam wv jette 2008 od nowości i tam konstrukcja układu klimy jest taka, że żadne pianki, ultradźwięki, ozonowanie i inne pierdoły nic nie dają. Jedynym sposobem jest dostanie się do wymiennika i porządnie go spłukać środkiem grzybobójczym. VW zastosował konstrukcję taką, że wymiennik klimy jest równolegle do nagrzewnicy i po wyłączeniu klimatyzacji automatycznie otwiera się nawiew na nagrzewnicę powodując wdmuchiwanie na nią wilgoci, a co za tym idzie obrasta grzybem (warunki, ciepło, ciemno i wilgotno) również nagrzewnica. Najłatwiejsza diagnoza to taka, że jeżeli włączasz klimę i trochę śmierdzi, a wali po jej wyłączeniu to oznacza, że bardziej zagrzybiona jest właśnie nagrzewnica. ASO twierdziło, że gadam głupoty, aż do dnia jak poprosiłem ich o odgrzybienie ich specyfikami. Skończyli, cieszą się, że z klimy nie śmierdzi, a ja przy nich wyłączam klimę i jakież ich zdziwienie jak z nawiewów poleciał piękny zapach zepsutego sera zmieszany z zapachem skarpet po 8h w gumofilcach :)
Dlatego też moje pytanie odnośnie dostania się do samego wymiennika :)
No to jak masz gietkie raczki to tylko po wyjęciu schowka i rozebraniu środkowej konsoli wykręcasz jak idzie, albo druga - demontujesz cała deskę rozdzielcza i wyciągasz cały rozdzielacz - tak podpowiada serwisowka chevroleta.

Takze podejrzewam, ze latwiej bedzie wykonac kilkukrotnie dobrze odgrzybianie, niż rozebrać pół auta, bo obawiam, sie ze pewne uszczelnienia nie bedą juz szczelne o złożeniu
2007-2011 Chevrolet Lacetti 2.0 VCDi
2011-2013 Chevrolet Cruze 2.0 TCDi LS+ Premium
2011-2015 Chevrolet Spark 1.0 LS+
2013-2017 Chevrolet Cruze 2.0 TCDi LTZ
2013- > Chevrolet Aveo 1.4 LTZ
2012-> Chevrolet Aveo 1.6 LTZ

Awatar użytkownika
XaRaDaS
Zasłużony dla forum
Imię: Andrzej
Chevi: Orlando LTZ
Silnik: 1.8 2H0, 141 KM, benz.
Kontakt:

Post autor: XaRaDaS » 24 kwie 2014, o 13:50

Niestety, tak jak JFX i Etac podają, kilka razy dać odgrzybianie, bo zdjęcie deski to masakra jest. Tam to tylko te małe koreańskie rączki potrafią się wcisnąć. :mrgreen:
Nie dyskutuj z debilem. Najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem...

Awatar użytkownika
konradoo
Zasłużony dla forum
Silnik:
Kontakt:

Post autor: konradoo » 24 kwie 2014, o 14:00

Daj człowiekowi zarobić na odgrzybianiu :D
O partsy pisz PW.

Awatar użytkownika
XaRaDaS
Zasłużony dla forum
Imię: Andrzej
Chevi: Orlando LTZ
Silnik: 1.8 2H0, 141 KM, benz.
Kontakt:

Post autor: XaRaDaS » 24 kwie 2014, o 14:10

Chwila, ale sezon na grzyby jeszcze się nie zaczął :zastanawiasie: byłem ostatnio na działce i szukałem grzybów i nie było :?
Nie dyskutuj z debilem. Najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem...

Awatar użytkownika
Hubertradom
Bywalec
Silnik:
Kontakt:

Post autor: Hubertradom » 25 kwie 2014, o 08:19

Dobra. W wolnej chwili sprawdzę jak z dostępnością i porobię foty dla potomnych

pawel

Post autor: pawel » 25 kwie 2014, o 10:30

Mi odgrzybiał znajomy preparatem.
Pierwsze psikał do tej puszki po wyciągnięciu filtra a później pościągał przewody elastyczne, które idą do parownika itp itd (o ile dobrze kojarzę) i tam również napsikał.

Awatar użytkownika
Hubertradom
Bywalec
Silnik:
Kontakt:

Post autor: Hubertradom » 7 sie 2014, o 15:09

Wreszcie zabrałem się za odgrzybianie klimy. W smarkuli jest super dostęp i do nagrzewnicy i do parownika klimy. Wystarczy tylko odkręcić kilka śrubek od obudowy nagrzewnicy, zdjąć ją, ustawić nawiew na ciepłe powietrze, w tym momencie otworzy się klapka ujawniająca parownik od klimy (klima ma być wyłączona) napsikałem preparatu grzybobójczego ile wlazło, a resztą wypsikałem nagrzewnicę. Poskręcałem wszystko do kupy i wreszcie cieszę się zapachem świeżości zamiast sera pleśniowego z brudnymi skarpetami :)

flebuss
Wymiatacz
Chevi: AVEO T255/84KM B-G
Silnik:
Kontakt:

Post autor: flebuss » 7 sie 2014, o 23:49

A robił to ktoś w T255? jaki jest jest tam dostęp do parownika i nagrzewnicy
"Płyńmy szkunerem Cutty Sark i niech nam dowodzi William Mc Coy !"- James Hogg z Ettrick

ODPOWIEDZ

Wróć do „Spark Nadwozie / Wnętrze”