Czyszczenie parownika klimatyzacji

Stuka, puka, kapie, cieknie...
ODPOWIEDZ
sergio19-90
Obserwatorek
Imię: Tomasz
Chevi: Epica
Kontakt:

Czyszczenie parownika klimatyzacji

Post autor: sergio19-90 » 12 mar 2018, o 19:47

Witajcie.
Czy może ktoś z Was tu dobierał się do parownika klimatyzacji? Jak sie do tego zabrać? Wykonalem pare telefonów do różnych serwisów i jak uslysza Epica to od razu duzo roboty i będzie kosztowało...
Podobno mozna go troche poczyscic bez wyciagania?
Szukam przyczyny brzydkiego wilgotnego zapachu po wylaczeniu klimy na samym nawiewie przez ok 10 min.Gdy ją uruchomie brzydki zapach od razu ustepuje.
Od razu powiem ze ozonowanie nic nie dało

Awatar użytkownika
Kraviec
Specjalista
Imię: Michał
Chevi: Epica 2.0 R6
Kontakt:

Re: Czyszczenie parownika klimatyzacji

Post autor: Kraviec » 12 mar 2018, o 20:33

Ale to raczej normalne w większości samochodów, szczególnie podczas jazdy na włączonej klimie w deszczowe wilgotne dni.

sergio19-90
Obserwatorek
Kontakt:

Post autor: sergio19-90 » 12 mar 2018, o 21:11

W żadnym samochodzie nie ma takiego zapachu jak u mnie.Jak zaczełem się tym interesować i jak tylko była okazja to pytałem się, sam sprawdzałem działanie klimy w innych autach

Awatar użytkownika
wszim
Moderator
Imię: Wojtek
Chevi: Orlando LT 1,8 LPG
Kontakt:

Post autor: wszim » 12 mar 2018, o 21:36

A ja stwierdzę, że rzadko w którym samochodzie po wyłączeniu klimy po chwili nie czuć charakterystycznego wilgotnego stęchłego zapachu. Po wysuszeniu się wymiennika z reguły ustępuje, czyli po tych kilku minutach.

pool80
Profesjonalista
Imię: Ryszard
Chevi: Cruze 1,8LT
Kontakt:

Post autor: pool80 » 12 mar 2018, o 22:56

Ozonowanie z 40 minut ale wydajnym urządzeniem. Jeżeli nie pomaga to chemia.
Ja stosuję z powodzeniem piankę Klimadoktor K2. WURTH jest też dobry. Myk polega w aplikowaniu środka. Trzeba się dostać jak najbliżej parownika, żeby fizycznie pianka siadła na parowniku. Wypełniła jego komorę. Na ślepo to bym wpuścił przez rurkę skroplin. I aplikując cofał rurkę. Nie przesadź ze środkiem, bo pianka rozpręży się gdzie tylko ma ujście. Niestety może to spowodować zwarcie jak poleci gdzie nie potrzeba. (np. kanał chłodzący radio.) Można aplikować przez miejsce na filtr przeciwpyłkowy. (Oczywiście filtr wymieniamy na nowy najlepiej węglowy.) Tym sposobem wpuszczamy rurkę przez łopatki wiatraka do komory mieszalnika, żeby dostał się środek do parownika. (nie znam budowy u Ciebie, nie wiem czy tak dojdziesz.) Przy wiatraku uważać, żeby pianka nie zmoczyła łożyska wiatraka, bo może potem "ćwierkać". Zamiast pianki są granaty. Tu uważać należy, żeby nie odbarwiło podsufitki przy aplikowaniu. Ja nie mam granatami doświadczenia, ale chyba to najłatwiejszy sposób. Tyko czy skuteczny.
Jak pianka czy granat nie pomoże, to specjalistyczny zakład, ja kiedyś znalazłem Bosch serwis, gdzie aplikują płyn odgrzybiający dyszą cienką z kamerą.
To musi pomóc, jeżeli nie to demontaż parownika.
amen.

MarcinekNu2
Profesjonalista
Imię: Marcin
Chevi: Evanda
Kontakt:

Post autor: MarcinekNu2 » 13 mar 2018, o 12:42

Stosuję K2 Klimadoktor, do tej pory w Evandzie jako jedyny się sprawdził, stosuję 2 razy w roku po pól opakowania i smrodku nie ma długo. Stosowałem Bernera i inne i żaden nie pomógł. Ozonowanie pomogło na chwilę, granaty wcale nic nie dały. Najwięcej na uciążliwy zapach dał preparat do dezynfekcji z Lidla (higienik sprey?). Sprejem psiknąłem do wlotu pod filtrem. Zrobiłem to 2 razy i smrodek co nic nie chciało go zabić zniknął. Ale to było 3 lata temu, teraz nigdzie nie mogę znaleźć tego spraja. Był na bazie alkoholu. Na wiosnę spróbuję może spryskać parownik alkoholem izopropylowym.

sergio19-90
Obserwatorek
Kontakt:

Post autor: sergio19-90 » 13 mar 2018, o 14:20

Znalazłem coś takiego
https://www.drive2.ru/l/473621506685927898/
tłumacząc"" Ponieważ parownik jest instalowany bezpośrednio po filtrze salonowym, zdecydowano się na zdjęcie silnika nagrzewnicy, nie ma konieczności korzystania z tego silnika ani strzelania""
Jak on zrobił zdjęcie dla tego parownika ??

Dodano po 1 minucie 39 sekundach:
Czyli wystarczy zdemontować wiatrak który jest pod filtrem i już można śmiało" ładować ""tam piankę itp ??

MarcinekNu2
Profesjonalista
Imię: Marcin
Chevi: Evanda
Kontakt:

Post autor: MarcinekNu2 » 13 mar 2018, o 14:59

Tak.

Awatar użytkownika
Sebastian
Moderator
Imię: Sebastian
Chevi: 2x Lacetti 1.4&1.6
Kontakt:

Post autor: Sebastian » 13 mar 2018, o 20:18

Co do preparatu K2, to napsikajcie sobie go kiedyś na jakiś plastik/pojemnik, i zostawcie do wyschnięcie - gdy jeszcze stosowałem K2 (z 4 lata temu..), to zostawiał on po sobie lepką maź, do której wszystko się kleiło. Na parownik zdecydowanie lepsze są preparaty które w pełni odparowują.
Serwisowanie, naprawa, montaż: klimatyzacji, wentylacji, systemów ogrzewania - kontakt PW.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Epica Mechanika”