Epica - P1446

Stuka, puka, kapie, cieknie...
ODPOWIEDZ
Mlody141
Obserwatorek
Imię: Mateusz
Chevi: Epica 2.0 D, Automat
Kontakt:

Epica - P1446

Post autor: Mlody141 » 7 paź 2018, o 10:13

Cześć,
W dniu wczorajszym gdy wyjeżdżałem w trasę pojawił mi się błąd P1446. Podczas rozgrzewania silnika jechałem z całkiem niska prędkością na drodze ekspresowej, gdy silnik się rozgrzał zjechałem na jedzonko i podczas oczekiwania wrzuciłem „N”. Po chwili wyskoczył błąd, od wyskoczenia błędu zrobiłem trasę ok 400km i nie było żadnych problemów oprócz świecącej się kontrolki.

P1446 - Podsystem - zewnętrze układy kontroli emisji.

Na razie usunąłem błąd i sprawdzę czy się kolejny raz pojawi. Jaka moze być przyczyna pojawienia się błędu?

MarcinekNu2
Profesjonalista
Imię: Marcin
Chevi: Evanda
Kontakt:

Re: Epica - P1446

Post autor: MarcinekNu2 » 8 paź 2018, o 15:45

DTC P1446 (00): Temperatura katalizatora wstępnego za niska podczas regeneracji.
P1446(00)
•Zmierzona temperatura przed katalizatorem wstępnym (EGT1) jest niższa od żądanej temperatury o 150°C lub więcej

Opis obwodu/układu

Układ oczyszczania spalin silnika Diesla składa się z umieszczonego pod pokrywą silnika katalizatora wstępnego oraz umieszczonego pod podwoziem katalizatora. Umieszczony pod podwoziem katalizator składa się dodatkowo z katalizatora utleniania do silników Diesla (DOC) oraz powlekanego filtra cząsteczek stałych silnika Diesla (DPF).

Filtr DPF jest wykonany z węglika krzemowego i powlekany metalem szlachetnym. Jednym z głównych zadań filtra DPF jest zbieranie cząsteczek stałych ze spalin silnika w celu zminimalizowania emisji sadzy do atmosfery.

Cząsteczki sadzy gromadzą się w kanałach powlekanego filtra silnika Diesla i są spalane w regularnych odstępach czasu w procesie zwanym "regeneracją". Zapobiega to zapychaniu się filtra. ECM wydaje polecenie przeprowadzenia regeneracji filtra DPF po obliczeniu różnych parametrów, takich jak różnica ciśnień na filtrze DPF, temperatura gazów wydechowych, stan oleju silnikowego, prędkość obrotowa silnika, itd. Nadmierne nagromadzenie sadzy w filtrze DPF może spowodować spadek osiągów silnika i doprowadzić do pęknięcia filtra podczas regeneracji.

Podczas regeneracji w ramach kilku wtrysków końcowych wtryskiwane jest dodatkowe paliwo w celu zwiększenia temperatury gazów wydechowych. W tym czasie temperatura filtra DPF wzrasta do około 600°C, a nagromadzona sadza zostaje utleniona lub spalona do dwutlenku węgla (CO2).

Przewody ciśnieniowe podłączone do czujnika różnicy ciśnień filtra DPF mierzą poziom nagromadzenia sadzy w filtrze DPF i chronią silnik poprzez uruchomienie regeneracji, gdy w filtrze zostanie stwierdzony krytyczny poziom sadzy.

Warunki powstania kodu DTC

•Pojazd znajduje się w trakcie procesu regeneracji filtra DPF

Mlody141
Obserwatorek
Imię: Mateusz
Chevi: Epica 2.0 D, Automat
Kontakt:

Re: Epica - P1446

Post autor: Mlody141 » 8 paź 2018, o 16:52

Przejechałem kolejne 100km po usunięciu błędu i wszystko w porządku, wyglada na to że dpf zaczął się wypalać na postoju?

ODPOWIEDZ

Wróć do „Epica Mechanika”